جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کود مرغی

کود مرغی آرتا جوجه سبلان

امروزه یکی از کودهای رایج مورد استفاده در کشاورزی،کود مرغی است. کود مرغی با جمع ­آوری و فرآوری فضولات مرغ تولید شده و به علت داشتن مقدار زیادی نیتروژن برای خاک­ هایی که کمبود نیتروژن دارند مناسب می­باشد. کود مرغی به عنوان کود ارگانیک، حاوی عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و اسیدهای آمینه است که به رشد و توسعه گیاهان کمک کرده و باعث افزایش محصولات کشاورزی می شود. کودهای مرغی به چهار شکل مایع، پلیت، گرانول و پودری در دسترس هستند که هر یک از آن ها برای استفاده در گیاهان مختلف، ترکیبات متفاوت دارند. 

کود مرغی

دسته بندی کود مرغی براساس نوع پرورش :

  1. کود بستر جوجه های گوشتی (سالنی) : این نوع کود دارای پروتئین و انرژی بالایی نسبت به دیگر کودهای مرغی بوده و ارزش و کیفیت  این نوع کود به نوع موادی که برای بستر به کار می رود، بستگی دارد.
  2. کود نیمچه ­های تخم گذار یا مادر (قفسی) : این نوع کود از پرورش نیمچه های تخم گذار یا مادر به دست می­آید . ارزش این کود کمتر از جوجه های گوشتی است زیرا در پرورش نیمچه های تخم گذار یا مادر از مقدار بیشتر مواد بستر استفاده می­شود و جیره مصرفی  حاوی انرژی و پروئین خام  کمتر و الیاف بیشتر از جیره جوجه های گوشتی است.
  3. کود مرغ­ های تخم گذار یا مادر در روش بستر : این نوع کود از سالن های که در آن مرغ تخم گذار و یا مادرهای گوشتی یا تخمگذار در روی بستر نگه داری می­شوند جمع­آوری می­شودو نسبت بستر به فضولات در آن کمتر از کود جوجه های گوشتی است،  از این رو الیاف خام آن کمتر می­باشد.
  4. کود مرغ گوشتی( قفسی) : فضولات مرغ­های گوشتی که در قفس نگهداری می­شوند خالص و بدون بستر می­باشد، از این رو ارزش آن بیشتر می­باشد.

از عوامل تاثیر گذار روی کیفیت کود مرغی می­ توان به نوع و جیره مرغ، نوع نگهداری و بستر مرغ، روش تهیه کود و نوع و گونه گیاهی که قرار است برای آن ها استفاده شود اشاره کرد. کود مرغی به دلیل داشتن مقدار زیادی نیتروژن در صورت استفاده به صورت خام موجب سوختگی و نابودی گیاهان می­شود که باید فرآوری شود تا نیتروژن به تعادل رسیده و عوامل بیماری­ زا از بین بروند. فرآوری کود با یکی از روشهای کمپوست، هضم بی ­هوازی، خشک کردن و سیلو کردن انجام می­شود.